cyber.jpglogo_wosp.png00121.jpgprzycisk_prawa_strona/bip2.pngprzycisk_prawa_strona/fb_icon_325x325.png
Ta strona internetowa wykorzystuje funkcjonalne pliki cookie i anonimowe technologie śledzenia, aby pomóc w nawigacji i ulepszaniu naszych usług marketingowych. Zaakceptuj lub odrzucić zapisanie funkcjonalnych plików cookie, wybierając jedną z opcji. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.

Spektakl PIĘĆ I PÓŁ CZŁOWIEKA // Teatr Polska

21.11.2024

Jakie szanse na przetrwanie ma miłość, gdy trafia na czas wojennej zawieruchy? A jeśli przetrwa, to co w ogóle z niej zostaje? Sztuka „Pięć i pół człowieka” opowiada historię Stacha i Sary, których losy, i przede wszystkim losy ich młodzieńczej miłości, zderzają się z brutalną machiną historii. Sara jest dwudziestoletnią żydówka. Stach jest siedemnastoletnim synem Komisarza, który kontraktuje świnie dla żydowskiego kupca. Oboje zakochują się w sobie, a w wyniku tej miłości rodzi się dziecko. Jednak szybko okazuje się, że ich życiowe plany zweryfikowane zostaną przez nadciągającą burzę przemocy, wywózek, napiętnowań, holocaustu, a potem – przez radzieckie „wyzwolenie”.

***

I gdy wszystko już ucicha pozostaje pytanie – skąd wziąć siłę, by iść dalej, mimo że wyrządzone krzywdy odciskają tak silne piętno? A może po prostu wciąż czerpać ją z tego wielkiego uczucia? Historia Stacha i Sary, porusza tym bardziej, że jest ona autentyczna – sztuka „Pięć i pół człowieka” napisana została na podstawie reportażu ze zbioru „Co się komu śni i inne historie” autorstwa Andrzeja Mularczyka.

***

21.11.2024 r. CZWARTEK
Godz. 18:00
Ośrodek Kultury w Środzie Wlkp.
Bilety: 20 zł dostępne w sekretariacie OK oraz TUTAJ

***

Autor: Andrzej Bartnikowski na motywach reportażu ze zbioru „Co się komu śni i inne historie” Andrzeja Mularczyka
Reżyser: Andrzej Bartnikowski
Scenografia: Anita Piotrowska

Obsada:
Marcin Młynarczyk, Karolina Sadowska, Sylwia Wiensko

***

TEATR POLSKA 2024

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2024 po raz szesnasty. Do tegorocznej edycji Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 13 przedstawień:

1.„Chłopaki płaczą”, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, reż. Michał Buszewicz
2.„Chopcy z Roosevelta”, Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Jacek Głomb
3.„Hamlet-Komentarz”, FundacjaBral/Teatr Pieśń Kozła, reż. Grzegorz Bral
4.„Historia Jakuba”, Fundacja Zatrzymać Czas, reż. Aldona Figura
5.„Ifigenia ze Splott”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, reż. Filip Gieldon
6.„Kulka”, Fundacja LALE.Teatr, reż. Tomasz Maśląkowski
7.„Mała Piętnastka – legendy pomorskie”, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, reż. Tomasz Man
8.„Matecznik”, Fundacja Teatr Łątek, reż. Krzysztof Zemło
9.„Morze ∞ możliwości”, Fundacja Gra/nice, reż. Aga Błaszczak
10.„Perfekty i Ambaras”, Teatr Lalek „Pleciuga”, reż. Jakub Krofta
11.„Pięć i pół człowieka”, Olsztyński Teatr Lalek, reż. Andrzej Bartnikowski
12.„Q&A”, Stowarzyszenie Imagination Space Centre, reż. Rachel Erdos
13.„W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”, Dom Spotkań z Historią, reż. Anna Gryszkówna

Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2024 r.
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska

Nasi partnerzy

nasi_partnerzy/partnerzy_1.jpg

nasi_partnerzy/partnerzy_2.jpg